szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hongkongi diákaktivistát a 2019-es tüntetésen betöltött vezető szerepéért ítélték 13 hónap börtönre.

Tüntetések Hongkongban
Soha nem látott tüntetési hullám söpört végig Hongkongon, miután 2019 tavaszán a helyi törvényhozás megpróbálta megkönnyíteni a szökevények kiadatását Kínának. Bár a törvényt rég visszavonták, a demonstrációk a nyáron zavargássá fajultak. Ősszel ismét fellángolt az erőszak, a rendőrök már éles lőszert is használtak. Kövesse velünk a demonstrációk legfrissebb fejleményeit!
Friss cikkek a témában

Bűnösnek vallotta magát a bíróság előtt Joshua Wong és két társa, így a férfi 13 hónap letöltendő börtönbüntetést kapott. Wong és segítői elmondásuk szerint

azért készek elfogadni bűnösségüket, mert abban reménykednek, hogy kiállásukkal ráirányíthatják a figyelmet a szerintük Peking által manipulált hongkongi büntetőjogi rendszerre.

Wong 13 és fél, a vele szorosan együttműködő Agnes Chow tíz, Ivan Lam pedig hét hónap börtönbüntetést kapott.

Hongkongi lapok szerint az ügyészek úgy állították be Wongot, mint a 2019. június 21-én engedély nélkül tartott demokráciapárti tüntetés vezetőjét. Az ügyészség videókat is bemutatott, ahogy a férfi hangosbeszélővel biztatja a tömeget.

Joshua Wong 2014-ben vált ismertté, az akkor kirobbant „esernyős forradalom” egyik diákmozgalmárjaként. 2017-ben amerikai kongresszusi képviselők javaslatára Nobel-békedíjra terjesztették fel.

Kínához „egy állam, két rendszer” szisztémában kapcsolódó városállamban akkor robbantak ki 2019-ben komoly tüntetések, később pedig zavargások, amikor olyan törvényt akartak bevezetni, aminek értelmében ki lehetett volna adni foglyokat Kínának. A tiltakozók szerint a kínai rendszert ellenzők kerültek ezzel célkeresztbe, és hiába táncolt később vissza a város vezetése a tervtől, általános rendszerellenes tiltakozáshullám vette kezdetét.

Kínával azonban hosszú távon nehéz dacolni: bár a tüntetések kitartottak egészen idén januárig, májusban a pekingi rezsim nyomására Hongkongban elfogadták a nemzetbiztonsági törvényt. Kína ezzel rúgta fel végérvényesen az „egy állam, két rendszer” felfogást: a törvénnyel az államellenesnek ítélt bűncselekmények esetében Kína meg tudja kerülni a hongkongi törvényhozást.

MTI/hvg.hu Világ

Tizenkét hongkongit vett őrizetbe Kína

Három hét után erősítette meg Kína, hogy elfogtak augusztusban 12 hongkongit. A kínai hatóságok gyanúja szerint Hongkongból Tajvanra akartak szökni egy motorcsónakkal.